ورود به صفحه اصلی سایت  ارتباط با ما  بلاگ اطلاع رسانی شرکت پترو کاسپین  اخبار شرکت پترو کاسپین  دانشنامه اطلاعات عمومی شرکت پتروکاسپین   دانلود کاتالوگ پترو کاسپین   لیست قیمت محصولات پترو کاسپین   فرم استخدام در شرکت پترو کاسپین   درباره شرکت پترو کاسپین
English فارسی Türk العربية Russian Çin
تماس با ما
021-41805
88328842

فلنج اوریفیس

فلنج اوریفیس ( Orifice Flange )

فلنج های اوریفیس برای اندازه گیری میزان جریان مایعات و گازها استفاده می گردد. اوریفیس فلنج ها معمولا به صورت فلنج گلودار،فلنج اسلیپون و فلنج دنده ای مورد استفاده قرار میگیرند.فلنج های اوریفیس به استثناء شعاع آن وسوراخهای قلاویزکاری شده ای که در قسمت رینگ فلنج و به منظور اتصال وسایل اندازه گیری تعبیه شده اند . ضمنا دارای پیچ های اضافه تری نسبت به سایر فلنج ها می باشند که در هنگام بازرسی و یا جابجا نمودن اوریفیس پلیت ها مانند جک عمل نموده و موجب تسهیل در جدا شدن دو فلنج از یکدیگر می شود.

فلنج ها دسته ای از قطعات تاسیسات به شمار می روند که برای اتصال دو لوله و یا لوله ها به ابزار های دیگری همچون شیر ها و فلومتر ها استفاده می شوند. برخی از قطعات تاسیسات به صورت رزوه ای و برخی به صورت فلنجی به یکدیگر متصل می شوند. البته همیشه فلنج ها برای اتصال استفاده نمی شوند و فلنج کور برای مسدود کردن انتهای یک لوله استفاده می شود.برای آب بندی فلنج معمولا از گسکت استفاده می شود و گسکت ها نیز به خودی خود به دسته های متفاوتی تقسیم می شوند. یک فلنج در آلیاژ های مختلفی همچون استیل و فولادی و پلی اتیلن ساخته می شود.

یک فلنج در زمان تولید مولفه های مختلفی برای شناسایی دارد که معمولا بر روی سطح آن حکاکی شده است مانند نام تجاری تولید کننده، سایز اسمی لوله، مقدار فشار قابل تحمل توسط فلنج، شکل سطح فلنج، سوراخ ها، مواد تشکیل دهنده فلنج، کد مربوط به عملیات حرارتی انجام شده بر روی فلنج و …

انتخاب نوع فلنج با توجه به نوع نصب و کاربری متفاوت می باشد و نیازمند پارامترهایی مانند متریال خطوط ، فشار خطوط ، دما و سیال است .

فلنجها بسته به نوع جنس متناسب با فشاری که تحمل می‌کنند به کلاسهای مختلف به شرح ذیل تقسیم می‌گردند:

۱– رده بندی فشار مطابق استاندارد ANSI B۱۶٫۳۴

مطابق این استاندارد فلنجهای فولادی و آلیاژهای آن به کلاسهای  ۱۵۰ – ۳۰۰ – ۴۰۰ – ۶۰۰ – ۹۰۰ – ۱۵۰۰ – ۲۵۰۰   تقسیم بندی می‌شوند که این اعداد ماکزیمم فشار بر حسب PSI بوده که فلنجها درحداکثر دمای مجاز می‌توانند تحمل کنند ومعمولا فشار کارکرد حدود ۲٫۴ برابر اعداد فوق می‌باشد.(رابطه فشار با دما برای جنسهای مختلف در استاندارد فوق مشخص گردیده‌است)

۲– رده بندی فشار مطابق استاندارد ISO

در این استاندارد فشار تحمل فلنجهای فولادی وآلیاژهای آن با PN نشان داده شده که این نشان دهنده فشار اسمی بر حسب BAR می‌باشد.  بعنوان مثال PN۳۰ یعنی فشار کارکرد فلنج ۳۰ BAR می‌باشد.

۳– رده بندی فشار براساس استاندارد (API (۶A-۶B-۶BX

این نوع فلنجها دارای تحمل فشار بیشتری نسبت به فلنجهای گروه ANSI بوده وبه کلاسهای ۵۰۰۰-۳۰۰۰-۲۰۰۰-۱۵۰۰۰-۱۰۰۰۰ رده بندی می‌گردند.

فلنجها یکی پر کاربردترین تجهیزات پایپینگ در صنایع فولاد، صنایع نفت، صنایع گاز، صنایع پتروشیمی، صنایع آبرسانی و خطوط تولید و کشاورزی می باشد که در انواع مختلف در دسترس می باشد.


یک نظر بدهید

تلفن: 8842 8832

فکس: 8862 8832

تالار گفتمان صنعتی

شرکت پترو کاسپین sign up form


Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur excepteur sint occaecat cupidatat non

شرکت پترو کاسپینlogin form