ورود به صفحه اصلی سایت  ارتباط با ما  بلاگ اطلاع رسانی شرکت پترو کاسپین  اخبار شرکت پترو کاسپین  دانشنامه اطلاعات عمومی شرکت پتروکاسپین   دانلود کاتالوگ پترو کاسپین   لیست قیمت محصولات پترو کاسپین   فرم استخدام در شرکت پترو کاسپین   درباره شرکت پترو کاسپین
English فارسی Türk العربية Russian Çin
تماس با ما
021-41805
88328842

شیر سماوری فولادی

شیر سماوری فولادی

در یک شیر سماوری فولادی از حـرکت چرخشـی مجرابند برای باز و بسـته کردن سیـال اسـتفاده میگیرد. بدنه شیر سماوری فولادی طوری طراحی و ماشینکاری می گردد. که برای قرار گرفتن توپی بصورت مخروطی و یا استوانه ای مناسب باشد. مجرابند این شیرها یک جسم صلـب است که دارای یک سـوراخ که برای عبور جریان تعبیه گردیده میباشد. این سوراخ با زاویه ۹۰ درجه در جهـت طـولی مجرابند قرار میگیـرد. در وضعــیت باز بودن شیر، محل عبور جریان در شیر یا ورودی و خروجی با هم در یک راستا قرار میگیرد. در حالیکه توپی به اندازه ۹۰ درجه نسبت به وضعیت باز تغییر وضعیت میدهد قسمت صلب روی توپی مسیر جریان را میبندد و جریان سیال قطع میگردد. ظرفیت این شیرها بستگی به قطر و مساحت سطح روزنه شیر دارد و هر چه قدر نسبت این قطر به لوله نزدیک باشد بازده شیر به عنوان یک وسیله کنترل کننده جریان کم خواهد شد. شیر سماوری در جایی که سیال گازی است برای تنظیم جریان، دقت تنظیم دبی نسبت به شیر توپی کمتر است.
شیر سماوری فولادی از لحاظ خاصیت روانکاری در دو نوع ذیل قابل دسترس می باشند:

شیرهایی که نیاز به روانکاری دارند.
شیرهایی که نیاز به روانکاری ندارند.

شیر سماوری فولادی با قابلیت روانکاری:
لقی و نشتی از جمله عواملی است که در این شیرها باید از آنها جلوگیری نمود. اکثر شیر سماوری فولادی ها دارای ساختاری کاملاً فلزی می باشند. در اینگونه شیرها وجود یک فاصله باریک در اطراف توپی می تواند باعث بروز نشتی از این موقعیت گردد. اگر این فاصله بدلیل استفاده از توپی مخروطی عمیق تر کمتر گردد. گشتاور و نیروی لازم برای راه اندازی شیر به سرعت افزایش پیدا کرده و می تواند باعث بروز اصطکاک و سایش زیادی گردد. برای اصلاح این وضعـیت تعدادی شیار در اطراف بدنه و توپی در جلوی روزنه تعـبیه می گـردد که قبل از راه اندازی شـیر با گریس پر می-گردد. با استفاده از گریس روان کننده و حرکت توپی باعث آب بند کردن فاصله بین مجرابند و بدنه می گردد. لازم به ذکر است که این ماده روان کننده باید با دما و نوع سیال مورد استفاده سازگاری داشته باشد. بیشتر سازندگان شیر سماوری فولادی های با خاصیت روانکاری، یک سری روان کننده که با محدوده مورد استفاده شیر سازگاری داشته باشند تولید می نمایند. همچنین برخی از این سازندگان پیشنهاداتی در خصوص استفاده از نوع روان کننده را در دستورالعمل استفاده از شیر می آورند که باید رعایت گردد. بصورت معمول بزرگ ترین سایز شیر سماوری فولادی ها تا ۲۴ اینچ تولید می گردد.و همچنین برخی از شیر سماوری فولادی ها تا تحمل فشار ۶۰۰۰ psi نیز تولید گردیده است.بدنه این شیرها اغلب فولادی بوده و مجرابند آنها به شکلهای استوانه و یا مخروطی می باشد.
شیر سماوری فولادی با قابلیت غیر روانکاری:
دو نوع از این گونه شیر سماوری فولادی ها وجود دارد:
۱- نوع بالا رونده
۲- نوع بوشن الاستومری یا دیسک پوشش داده شده
شیر بالا رونده به این معناست که یک حرکت بالا رفتن مکانیکی مجرابند مخروطی، اندکی مجرابند را از سطح نشیمنگاه آن خلاص کرده و اجازه گردش آسان به آن می دهد. بالارفتن مکانیکی می تواند بوسیله یک بادامک یا یک اهرم در بیرون شیر انجام پذیرد. در شیر سماوری فولادی هایی که یک بوشن الاستومری دارند یک بوشن اطراف Plug را با Tee پوشانده است.
ورودی های شیر سماوری فولادی:
این شیرها همچنین در تعداد ورودی ها و طرح های مختلف توپی در گروه های متنوعی تقسیم بندی می گردد. شیرهای دارای چند ورودی در پهنای وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد. نصب اینگونه شیرها در ساده سازی فرآیند پایپینگ موثر بوده و عملکرد مناسب تری نسبت به Gate Valve های چند ورودی دارند. این شیرها باعث حذف بسیاری از اتصالات می گردد. بیشترین استفاده از شیر سماوری فولادی در فرآیندهایی است که نیازی به تنظیم جریان نمی باشد بخصوص در فرآیندهایی که قطع و وصل جریان در دفعات زیاد مد نظر باشد. و عملکرد تکرار شونده یک شیر مورد نیاز باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

این شیرها همانند Gate Valve ها برای تنظیم جریان مورد استفاده قرار نمی گیرند. چون درصد بالایی از جریان در نزدیکی محل قطع جریان با سرعت بالایی تغییر می کند که همین امر باعث بروز فرسایش در شیر خواهد گردید. در برخی از شیر سماوری فولادی ها که ورودی های آنها با الماس شکل گرفته اند بدلیل مقاوم بودن در مقابل سایش، می توانند برای تنظیم جریان نیز مورد استفاده قرار گیرند. شیر سماوری فولادی بصورت ویژه در خطوط انتقال و محل هایی که انحراف جریان مدنظر باشد مورد استفاده قرار می گیرد. یک شیر سماوری فولادی دارای چند ورودی بصورت مجزا ممکن است به جای سه یا چهار Gate Valve مورد استفاده قرار بگیرد. از مهـم ترین معایب شیرهای دارای چند ورودی این است که این شیرها بطور کامل نمی تواند مسیر جریان را ببندد. این شیرها عموماً برای تغییر جریان سیال از یک خط در حالی که مسیر جریان بطرف خطوط دیگر مسدود شده است بکار می روند.

مزیت های شیر سماوری فولادی :
۱- نسبتاً ارزان هستند.
۲- در همان وضعیت که تنظیم می شوند باقی می مانند.
۳- اپراتورها می توانند وضعیت باز و بسته بودن شیر را کنترل کنند.
آلیاژ های شیر سماوری فولادی :

کربن استیل ریختگی : A216 WCB ، A216 WCC ،A352 LCB ، A352 LCC
کربن استیل فورج : A 105N ، A 350 LF2
آلیاژ های فوق بوفور در در بازار موجود می باشد .
اتصال شیر های سماوری فولادی :
اتصال شیر های سماوری فولادی به صورت فلنجدار در کلاس های ۱۵۰ و ۳۰۰ و بصورت دنده و جوشی Socket و Butt weld در کلاس های ۸۰۰ و ۱۵۰۰ موجود میباشد .
برندهای شیر سماوری فولادی :
شرکت های گدازش وگداختار از جمله تولید کنندگان داخلی شیر های سماوری فولادی میباشد . همچنین آدکو و راک ول برندهای معتبر اروپایی شیرسماوری فولادی میباشد .


یک نظر بدهید

تلفن: 8842 8832

فکس: 8862 8832

تالار گفتمان صنعتی

شرکت پترو کاسپین sign up form


Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur excepteur sint occaecat cupidatat non

شرکت پترو کاسپینlogin form