ورود به صفحه اصلی سایت  ارتباط با ما  بلاگ اطلاع رسانی شرکت پترو کاسپین  اخبار شرکت پترو کاسپین  دانشنامه اطلاعات عمومی شرکت پتروکاسپین   دانلود کاتالوگ پترو کاسپین   لیست قیمت محصولات پترو کاسپین   فرم استخدام در شرکت پترو کاسپین   درباره شرکت پترو کاسپین
English فارسی Türk العربية Russian Çin
تماس با ما
021-41805
88328842

شیر سماوری استنلس استیل

شیر سماوری استنلس استیل

 

Plug Valve یک شـیر با حـرکت چرخشـی است که برای باز و بسـته کردن سیـال مورد اسـتفاده قرار میگیرد. وجه تسمیه این شیر از شکل مجـرابند آن است که به صـورت یک توپی میباشد، گرفته شـده است. ساده ترین شکل یک Plug Valve شیر هوا و شیربخار می باشد، بدنه Plug Valve طوری طراحی و ماشینکاری می گردد. که برای قرار گرفتن توپی بصورت مخروطی و یا استوانه ای مناسب باشد. مجرابند این شیرها یک جسم صلـب است که دارای یک سـوراخ که برای عبور جریان تعبیه گردیده میباشد. این سوراخ با زاویه ۹۰ درجه در جهـت طـولی مجرابند قرار میگیـرد. در وضعــیت باز بودن شیر، محل عبور جریان در شیر یا ورودی و خروجی با هم در یک راستا قرار میگیرد. در حالیکه توپی به اندازه ۹۰ درجه نسبت به وضعیت باز تغییر وضعیت میدهد قسمت صلب روی توپی مسیر جریان را میبندد و جریان سیال قطع میگردد. ظرفیت این شیرها بستگی به قطر و مساحت سطح روزنه شیر دارد و هر چه قدر نسبت این قطر به لوله نزدیک باشد بازده شیر به عنوان یک وسیله کنترل کننده جریان کم خواهد شد. شیر سماوری در جایی که سیال گازی است برای تنظیم جریان، دقت تنظیم دبی نسبت به شیر توپی کمتر است.
Plug Valve از لحاظ خاصیت روانکاری در دو نوع ذیل قابل دسترس می باشند:

شیرهایی که نیاز به روانکاری دارند.

شیرهایی که نیاز به روانکاری ندارند.

Plug Valve با قابلیت روانکاری:

لقی و نشتی از جمله عواملی است که در این شیرها باید از آنها جلوگیری نمود. اکثر Plug Valve ها دارای ساختاری کاملاً فلزی می باشند. در اینگونه شیرها وجود یک فاصله باریک در اطراف توپی می تواند باعث بروز نشتی از این موقعیت گردد. اگر این فاصله بدلیل استفاده از توپی مخروطی عمیق تر کمتر گردد. گشتاور و نیروی لازم برای راه اندازی شیر به سرعت افزایش پیدا کرده و می تواند باعث بروز اصطکاک و سایش زیادی گردد. برای اصلاح این وضعـیت تعدادی شیار در اطراف بدنه و توپی در جلوی روزنه تعـبیه می گـردد که قبل از راه اندازی شـیر با گریس پر می-گردد. با استفاده از گریس روان کننده و حرکت توپی باعث آب بند کردن فاصله بین مجرابند و بدنه می گردد. لازم به ذکر است که این ماده روان کننده باید با دما و نوع سیال مورد استفاده سازگاری داشته باشد. بیشتر سازندگان Plug Valve های با خاصیت روانکاری، یک سری روان کننده که با محدوده مورد استفاده شیر سازگاری داشته باشند تولید می نمایند. همچنین برخی از این سازندگان پیشنهاداتی در خصوص استفاده از نوع روان کننده را در دستورالعمل استفاده از شیر می آورند که باید رعایت گردد. بصورت معمول بزرگ ترین سایز Plug Valve ها تا ۲۴ اینچ تولید می گردد.و همچنین برخی از Plug Valve ها تا تحمل فشار ۶۰۰۰ psi نیز تولید گردیده است.بدنه این شیرها اغلب فولادی بوده و مجرابند آنها به شکلهای استوانه و یا مخروطی می باشد.
Plug Valve با قابلیت غیر روانکاری:

دو نوع از این گونه Plug Valve ها وجود دارد:

۱- نوع بالا رونده

۲- نوع بوشن الاستومری یا دیسک پوشش داده شده

شیر بالا رونده به این معناست که یک حرکت بالا رفتن مکانیکی مجرابند مخروطی، اندکی مجرابند را از سطح نشیمنگاه آن خلاص کرده و اجازه گردش آسان به آن می دهد. بالارفتن مکانیکی می تواند بوسیله یک بادامک یا یک اهرم در بیرون شیر انجام پذیرد. در Plug Valve هایی که یک بوشن الاستومری دارند یک بوشن اطراف Plug را با Tee پوشانده است.
ورودی های Plug Valve:

این شیرها همچنین در تعداد ورودی ها و طرح های مختلف توپی در گروه های متنوعی تقسیم بندی می گردد. شیرهای دارای چند ورودی در پهنای وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد. نصب اینگونه شیرها در ساده سازی فرآیند پایپینگ موثر بوده و عملکرد مناسب تری نسبت به Gate Valve های چند ورودی دارند. این شیرها باعث حذف بسیاری از اتصالات می گردد. بیشترین استفاده از Plug Valve در فرآیندهایی است که نیازی به تنظیم جریان نمی باشد بخصوص در فرآیندهایی که قطع و وصل جریان در دفعات زیاد مد نظر باشد. و عملکرد تکرار شونده یک شیر مورد نیاز باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

این شیرها همانند Gate Valve ها برای تنظیم جریان مورد استفاده قرار نمی گیرند. چون درصد بالایی از جریان در نزدیکی محل قطع جریان با سرعت بالایی تغییر می کند که همین امر باعث بروز فرسایش در شیر خواهد گردید. در برخی از Plug Valve ها که ورودی های آنها با الماس شکل گرفته اند بدلیل مقاوم بودن در مقابل سایش، می توانند برای تنظیم جریان نیز مورد استفاده قرار گیرند. Plug Valve بصورت ویژه در خطوط انتقال و محل هایی که انحراف جریان مدنظر باشد مورد استفاده قرار می گیرد. یک Plug Valve دارای چند ورودی بصورت مجزا ممکن است به جای سه یا چهار Gate Valve مورد استفاده قرار بگیرد. از مهـم ترین معایب شیرهای دارای چند ورودی این است که این شیرها بطور کامل نمی تواند مسیر جریان را ببندد. این شیرها عموماً برای تغییر جریان سیال از یک خط در حالی که مسیر جریان بطرف خطوط دیگر مسدود شده است بکار می روند.

مزیت های Plug Valve :

۱- نسبتاً ارزان هستند.

۲- در همان وضعیت که تنظیم می شوند باقی می مانند.

۳- اپراتورها می توانند وضعیت باز و بسته بودن شیر را کنترل کنند.
در این شیر یکطرفه ها، مجرابند در محلی که قرارگرفته است با زاویه ۹۰ درجه در جهت مسیر جریان حرکت کرده و میزان حرکت آن توسط فنری که در پشت مجرابند قرارگرفته است کنترل میگردد. بدنه به گونه ای طراحی گردیده که دور تا دور مجرابند را در بر میگیرد. در مواردیکه نشتی صفر از این شیر مدنظر باشد باید یک نشیمنگاه نرم نیز به مجموعه اضافه گردد. هنگامیکه نیروی وارده بر مجرابند که بوسیله فشار جریان ایجاد میگردد از نیروی فنر بزرگتر باشد سبب میگردد که مجرابند از محل قرارگیری خود جدا شده و اجازه دهد تا جریان از داخل شیر عبور نماید. هنگامیکه اختلاف فشار در داخل شیرکاهش یابد در این حالت فنر بر مجرابند نیرو وارد کرده و باعث می گردد که مجرابند در محل نشیمنگاه قرار گرفته و مسیر جریان را قبل از عبور جریان معکوس ببندد.

علاوه بر استانداردهای موجود در مورد فنرها، حالتهای مختلفی از دسته بندی فنرها را میتوان در نظر گرفت که مهمترین آنها بصورت زیر دسته بندی میگردند:

۱٫ فنر با آلیاژ NO (آلیاژ اکسید نیتروژن ) (NitrogenOxide Spring) این آلیاژ فنر برای مواردیکه اختلاف فشار ایجاد شده در داخل شیر یکطرفه ناچیز باشد مورد استفاده قرار میگیرد.

۲٫ فنر با آلیاژ Nimonic (آلیاژی شامل ۸۰ درصد نیکل و ۲۰ درصد کروم و دیگر موارد افزودنی شامل تیتانیوم و آلومینیوم) این آلیاژ هنگامی مورد استفاده قرار می گیرد که دما عملکرد بسیار بالا باشد.

۳٫ فنر مخصوص کارهای سنگین (Heavy-Duty Spring) استفاده از این فنر باعث افزایش میزان فشار لازم برای باز کردن شیر یکطرفه میگردد. مثلاً هنگامی که بر روی خطوط آب رسیده به بویلر بخار (Boiler Feed Water) نصب گردد میتواند محافظت خوبی از دیگهای بخار در مقابل طغیان در بویلرها گردد.

شیر یکطرفه های دیسکی همواره از شیر یکطرفه های نوسانی و شیر یکطرفه های بالا کشیدنی (Lift & Sewing Check Valve) سبکتر و کوچکتر بوده و نهایتاً هزینه آنها نیز کمتر خواهد بود. شیر یکطرفه های دیسکی را در مواردیکه جریان ضربهای (پالسی) سنگینی در خطوط وجود داشته باشد نباید مورد استفاده قرار داد. برای مثال نباید در قسمت خروجی کمپرسورهای رفت و برگشتی از این نوع شیر یکطرفه ها استفاده نمود چون ضربات متعدد بر روی مجرابند میتواند موجب از بین رفتن نگهدارنده فنر شده و نهایتاً باعث تمرکز زیادی بر روی فنر گردد و آنرا از بین ببرد


یک نظر بدهید

تلفن: 8842 8832

فکس: 8862 8832

تالار گفتمان صنعتی

شرکت پترو کاسپین sign up form


Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur excepteur sint occaecat cupidatat non

شرکت پترو کاسپینlogin form