ورود به صفحه اصلی سایت  ارتباط با ما  بلاگ اطلاع رسانی شرکت پترو کاسپین  اخبار شرکت پترو کاسپین  دانشنامه اطلاعات عمومی شرکت پتروکاسپین   دانلود کاتالوگ پترو کاسپین   لیست قیمت محصولات پترو کاسپین   فرم استخدام در شرکت پترو کاسپین   درباره شرکت پترو کاسپین
English فارسی Türk العربية Russian Çin
تماس با ما
021-41805
88328842

سنسور

سنسور:

سنسور یکی از مهمترین تجهیزات استفاده شده اتوماسیون صنعتی می باشد.
سنسور وسیله حس کننده ای است که کمیتهای فیزیکی مانند فشار، حرارت، رطوبت، دما، و … را به کمیتهای الکتریکی آنالوگ یا دیجیتال تبدیل می کند. سنسور در انواع دستگاههای اندازه گیری، سیستمهای کنترل آنالوگ و دیجیتال مانند PLC مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد سنسورها و قابلیت اتصال آنها به دستگاههای مختلف باعث شده است که سنسور بخشی از اجزای جدا نشدنی دستگاه کنترل اتوماتیک باشد. سنسورها اطلاعات مختلف از وضعیت اجزای متحرک سیستم را به واحد کنترل ارسال نموده و باعث تغییر وضعیت عملکرد دستگاهها می شوند.

سنسور بدون تماس
سنسور بدون تماس سنسوری است که با نزدیک شدن یک قطعه وجود آنرا حس کرده و فعال می شود.

کاربردسنسورها
۱-شمارشتولید: سنسورهای القائی، خازنی و نوری
۲- کنترل حرکت پارچه و …: سنسور نوری و خازنی
۳- کنترل سطح مخازن: سنسور نوری و خازنی و التراسونیک کنترل سطح
۴- تشخیص پارگی ورق: سنسور نوری
۵- کنترل انحراف پارچه: سنسور نوری و خازنی
۶- کنترل تردد: سنسور نوری
۷- اندازه گیری سرعت: سنسور القائی و خازنی
۸- اندازه گیری فاصله قطعه: سنسور القائی آنالوگ

سنسور ، سنسور التراسونیک ، سنسور دما ، سنسور فشار ، سنسور فشار هوا ، انواع سنسور ، فروش انواع سنسور ، سنوسر RTD ، سنسور لول ، حسگر ، سنسور رطوبت ، سنسور نوری ، سنسور اثر هال ، حسگر دما ، حسگر فشار ، سنسور فشارسنج ، سنوسر فشار گاز ، حسگر دود ، حسگر

 

مزایای سنسورهای بدون تماس
سرعت سوئیچینگ زیاد: سنسورها در مقایسه با کلیدهای مکانیکی از سرعت سوئیچینگ بالائی برخوردارند، بطوریکه برخی از آنها (سنسور القائی سرعت) با سرعت سوئیچینگ تا KHz 25 کار می کنند.
طول عمر زیاد: بدلیل نداشتن کنتاکت مکانیکی و عدم نفوذ آب، روغن، گرد و غبار و … دارای طول عمر زیادی هستند.
عدم نیاز به نیرو و فشار: با توجه به عملکرد سنسور هنگام نزدیک شدن قطعه، به نیرو و فشار نیازی نیست.
قابل استفاده در محیطهای مختلف با شرایط سخت کاری: سنسورها در محیطهای با فشار زیاد، دمای بالا، اسیدی، روغنی، آب و … قابل استفاده می باشند.
عدم ایجاد نویز در هنگام سوئیچینگ: به دلیل استفاده از نیمه هادی ها در خروجی، نویز مزاحم ایجاد نمی شود.

سنسورهای القائی
سنسورهای بدون تماس هستند که تنها در مقابل فلزات عکس العمل نشان می دهند و می توانند فرمان مستقیم به رله ها، شیرهای برقی، سیستمهای اندازه گیری و مدارات کنترل الکتریکی *مانند: PLC *ارسال نمایند.

اساس کار و ساختمان سنسور القائی
ساختمان این سنسورا از چهار طبقه تشکیل می شود: اسیلاتور، دمدولاتور، اشمیت تریگر، تقویت خروجی. قسمت اساسی این سنسورها از یک اسیلاتور با فرکانس بالا تشکیل یافته که می تواند توسط قطعات فلزی تحت تاثیر قرار گیرد. این اسیلاتور باعث بوجود آمدن میدان الکترومغناطیسی در قسمت حساس سنسور می شود. نزدیک شدن یک قطعه فلزی باعث بوجود آمدن جریانهای گردابی در قطعه گردیده و این عمل سبب جذب انرژی میدان می شود و در نتیجه دامنه اسیلاتور کاهش می یابد. از آنجا که طبقه دمدلاتور، آشکارساز دامنه اسیلاتور است در نتیجه کاهش دامنه اسیلاتور توسط این قسمت به طبقه اشمیت تریگر منتقل می شود. کاهش دامنه اسیلاتور باعث فعال شدن خروجی اشمیت تریگر گردیده و این قسمت نیز به نوبه خود باعث تحریک طبقه خروجی می شود.
قطعه استاندارد:

یک قطعه مربعی شکل از فولاد ST37 است که از آن بمنظور تست فاصله سوئیچینگ استفاده می شود. استاندارد IEC947-5-2 ضخامت قطعه ۱mm و طول ضلع این مربع در اندازه های زیر می تواند انتخاب شود:
– به اندازه قطر سنسور
– سه برابر فاصله سوئیچینگ نامی سنسور ۳*Sn

ضرایب تصحیح:

فاصله سوئیچینگ با کوچکتر شدن ابعاد قطعه استاندارد و یا با بکارگیری فلز دیگری غیر از فولاد ST37 تغییر خواهد کرد. در جدول زیر ضرایب تصحیح برای فلزات مختلف نشان داده شده است.
ضریب تصحیح (KM) برای فولاد ST37 برابر ۱٫۰
ضریب تصحیح (KM) برای نیکل برابر ۰٫۹
ضریب تصحیح (KM) برای برنج برابر ۰٫۵
ضریب تصحیح (KM) برای مس برابر ۰٫۴۵
ضریب تصحیح (KM) برای آلومینیوم برابر ۰٫۴
بعنوان مثال هرگاه یک سنسور در مقابل فولاد از فاصله ۱۰mm عمل سوئیچینگ را انجام دهد، همان سنسور در مقابل مس از فاصله ۴٫۵mm عمل خواهد کرد.
فرکانس سوئیچینگ:

حداکثر تعداد قطع و وصل یک سنسور در یک ثانیه می باشد. بر حسب Hz این پارامتر طبق استاندارد DIN EN 50010 با شرایط زیر اندازه گرفته می شود:
فاصله سوئیچینگ فاصله بین قطعه استاندارد و سطح حساس سنسور به هنگام عمل سوئیچینگ می باشد.
فاصله سوئیچینگ نامی:

فاصله ای است که در حالت متعارف و بدون در نظر گرفتن پارامترهای متغیر از قبیل حرارت، ولتاژ تغذیه و غیره تعریف شده است.
فاصله سوئیچینگ موثر:

فاصله سوئیچینگ تحت شرایط ولتاژ نامی و حرارت ۲۰ درجه سلسیوس می باشد. در این حالت تلرانسها و پارامترهای متغیر نیز در نظر گرفته شده اند. ۰٫۹Sn
فاصله سوئیچینگ مفید فاصله ای است که در محدوده حرارت و ولتاژ مجاز، عمل سوئیچینگ انجام می شود. ۰٫۸۱Sn
فاصله سوئیچینگ عملیاتی فاصله ای است که تحت شرایط مجاز، عملکرد سنسور تضمین شده است. ۰
هیسترزیس H:

فاصله بین نقطه وصل شدن (هنگام نزدیک شدن قطعه به سنسور) و نقطه قطع شدن (هنگام دورشدن قطعه از سنسور) می باشد. حداکثر این مقدار ۱۰% مقدار نامی می باشد. (استاندارد EN 60947-5-2 )
قابلیت تکرار :

قابلیت تکرار فاصله سوئیچینگ مفید تحت ولتاژ تغذیه V و در شرایط زیر اندازه گیری می شود: حرارت محیط: ۲۳ درجه سلسیوس؛ رطوبت محیط: ۵۰ الی ۷۰ درصد؛ زمان تست: ۸ ساعت. (مقدار تلرانس برای این پارامتر طبق استاندارد EN 60947-5-2 حداکثر +-۰٫۱Sr می باشد.
پایداری حرارتی :

تغییرات فاصله موثر سوئیچینگ در اثر تغییرات دما طبق استاندارد EN 60947-5-2 و در محدوده دمای ۲۰ درجه سلسیوس زیر صفر تا ۶۰ درجه سلسیوس بالای صفر حداکثر ۱۰% است.
حرارت محیط :

محدوده حرارتی است که در آن محدوده، عملکرد سنسور تضمین شده است.

نحوه نصب سنسورهای القائی: هرگاه دو یا چند سنسور القائی در مجاورت هم و یا در مقابل هم نصب شوند، شرایط زیر باید رعایت شود:
نحوه نصب سنسورهای القائی Flush: سنسورهای Flush Shielded سنسورهائی هستند که قسمت حساس سنسور توسط پوسته فلزی محصور شده است.

اطلاعات بیشتر

 


یک نظر بدهید

تلفن: 8842 8832

فکس: 8862 8832

تالار گفتمان صنعتی

شرکت پترو کاسپین sign up form


Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur excepteur sint occaecat cupidatat non

شرکت پترو کاسپینlogin form