ورود به صفحه اصلی سایت  ارتباط با ما  بلاگ اطلاع رسانی شرکت پترو کاسپین  اخبار شرکت پترو کاسپین  دانشنامه اطلاعات عمومی شرکت پتروکاسپین   دانلود کاتالوگ پترو کاسپین   لیست قیمت محصولات پترو کاسپین   فرم استخدام در شرکت پترو کاسپین   درباره شرکت پترو کاسپین
English فارسی Türk العربية Russian Çin
تماس با ما
021-41805
88328842

دژنکتور

دژنکتور

دژنکتورها از دو قسمت اصلی تشکیل شده است که عبارتند از :

۱) محفظه قطع                                                  ۲) مکانیزم عمل کننده

۱) محفظه قطع

محفظه قطع ، محل قطع و وصل جریان میباشد و محفظه ای است با یک کنتاکت متحرک و یک کنتاکت ثابت ، اتصال کنتاکت متحرک و یا جدا شدن آن ازکنتاکت ثابت،  همراه با قوس الکتریکی میباشد که با توجه به پیش بینی های بعمل آمده در این محفظه خفه میگردد . انتهای کنتاکتهای ثابت و متحرک تا خارج از محفظه قطع هدایت شده و سیمهای فشار قوی به آن وصل میشوند . از آنجا که قطع کلید معمولا” در هنگام بروز عیب و یا در زیر بار صورت میگیرد ، قوس پدید آمده در هنگام قطع از قوس حاصل در هنگام وصل کلید شدیدتر میباشد . برای اینکه عمل قطع در حداقل زمان و با سرعت کافی صورت پذیرد ، لازم است تا سرعت حرکت کنتاکت متحرک بالا باشد و از مواد عایقی اضافی برای خفه نمودن سریعتر قوس نظیر روغن ،  هوای فشرده و غیره استفاده نمود .

با افزایش ولتاژ از ۶۳ kv و بالا رفتن جریان ، فاصله بین دو کنتاکت افزایش یافته ، وسعت و دامنه قوس شدت می یابد بطوریکه خاموش کردن قوس و کاهش زمان قطع کلید مشکلتر میگردد در این حالت برای محدود نمودن طول قوس از چندین محفظه قطع که بطور سری به یکدیگر متصل میگردند استفاده میشود . با این عمل ولتاژ بین کنتاکتها در هر محفظه نسبت به تعداد محفظه های قطع کاهش می یابد در حالیکه جریان عبور کرده از کلید در کلیه کنتاکتها و محفظه های قطع معادل بوده و تغییری نمی یابد . به عنوان مثال چنانچه ولتاژ خط  ۲۳۰ کیلوولت و عمل قطع در دو محفظه قطع صورت گیرد ،  ولتاژ واقع بر هر محفظه معادل ۱۱۵ کیلوولت میباشد در حالیکه جریان بار و یا جریان عبور کرده از محفظه های قطع برابر میباشند . حرکت کنتاکتهای متحرک در دو محفظه قطع ، کاملا” همزمان صورت میگیرد . به همین جهت کلیه کنتاکتهای متحرک در محفظه های قطع از یک مکانیزم عمل کننده مشترک فرمان گرفته و عمل مینمایند .

۲) مکانیزم عمل کننده

مکانیزم عمل کننده  نیروی لازم جهت حرکت کنتاکت متحرک را  تامین مینماید و از طریق یک اهرم ایزوله ،  به کنتاکت متحرک متصل و انرژی لازم را از طریق این اهرم به آن منتقل مینماید . همچنین لحظه حرکت کنتاکت متحرک را نیز برای قطع یا وصل کلید کنترل مینماید و فرمان صادر شده از رله های حفاظتی و یا تابلو کنترل ، توسط مکانیزم عمل کننده کلید دریافت شده ،  سپس انرژی لازم جهت حرکت کنتاکت محرک به آن داده میشود

برای اینکه حرکت کنتاکت متحرک در حداقل فاصله زمانی پس از دریافت فرمان قطع صورت پذیرد ، انرژی فوق بصورت ذخیره شده و آماده انتقال به کنتاکت متحرک پیش بینی میشود . با صدور فرمان قطع این انرژی به کنتاکت متحرک منتقل و باعث حرکت آن میشود . انرژی فوق توسط موتورها و سایر تجهیزات تولید انرژی به سهولت میتواند تامین گردد ، ولی تامین انرژی توسط این تجهیزات با تاخیر زمانی همراه میباشد . این کار تنها از طریق ذخیره انرژی ممکن است . بطوریکه در لحظه مورد نظر و بدون هیچگونه فاصله زمانی انرژی آماده در اختیار کنتاکت متحرک قرار گیرد . ذخیره انرژی بصورت فنر شارژ شده ، روغن تحت فشار، هوای فشرده انجام میشود. در هنگامیکه کلید باز و بسته میشود فنر و یا روغن توسط موتور الکتریکی یا هندل دستی ، تحت فشار قرار گرفته و مقداری انرژی مکانیکی در خود ذخیره مینماید .

خاموش شدن قوس الکتریکی

قوس حاصل در محفظه قطع کلید هنگامی خاموش میشود که فاصله کنتاکتهای ثابت و متحرک به مقدار کافی جهت خاموش شدن قوس و فاصله ایزولاسیون مناسب برسد . با فاصله گرفتن تدریجی کنتاکتهای متحرک و ثابت طول قوس افزایش یافته ،  وسعت و شدت قوس کاهش می یابد . ادامه حرکت کنتاکتهای متحرک ، اختلاف ولتاژ حاصل بین کنتاکتها توانائی برقراری قوس در فاصله بین کنتاکتها را از دست داده ،  قوس قطع میگردد .

خاموش شدن طبیعی قوس در لحظات صفر شدن جریان فالت روی میدهد ولی به علت یونیزه شدن فاصله هوایی بین دو کنتاکت و درجه حرارت فوق العاده محفظه قطع در هنگام رسیدن ولتاژ به مقدار ماکزیمم خود مجدداً”  برقرار میگردد . خفه شدن کامل قوس تنها در هنگامی روی میدهد که فاصله بین کنتاکتها از فاصله لازم جهت بروز قوس تجاوز نماید . هر چه مدت برقراری قوس کمتر شود ، جریان توسط کلید زودتر قطع میگردد . بهمین جهت خاموش شدن سریع قوس ، بسیار قابل توجه بوده و اهمیت دارد . برای سرعت بخشیدن به یونیزه شدن فضای محفظه قطع و افزایش خاصیت دی الکتریک آن برای فواصل کمتر بین کنتاکتهای متحرک و ثابت ، از مواد با خاصیت دی الکتریک بیشتر در فاصله بین دو کنتاکت استفاده میشود . این مواد عبارتنداز: روغن ، هوای فشرده ، گاز SF6 و غیره .

با افزایش ولتاژ نیاز به سرعت عمل بیشتر است تا حجم کلید حتی الامکان کاهش یابد بطوریکه فاصله بین کنتاکتهای متحرک و ثابت به حداقل رسیده ، قوس سریعتر خاموش گردد . لذا از مواد با خاصیت ایزولاسیون بیشتر نظیر گاز SF6 استفاده میشود . این گاز شش مرتبه از هوا سنگینتر بوده و ترکیب گوگرد و گاز فلوئور میباشد . خاصیت ایزولاسیون این گاز سه برابر هوا میباشد با افزایش فشار گاز خاصیت ایزولاسیون آن تا چند برابر خاصیت ایزولاسیون روغن افزایش می یابد . محفظه قطع کلید انباشته از گاز فوق بوده و قطع و وصل کلید در داخل این گاز انجام میشود . مزیت دیگر این گاز نسبت به روغن در این است که سرعت جابجایی و تحریک این گاز به مراتب بیشتر از روغن است .

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش این شرکت تماس حاصل نمایید.


یک نظر بدهید

تلفن: 8842 8832

فکس: 8862 8832

تالار گفتمان صنعتی

شرکت پترو کاسپین sign up form


Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur excepteur sint occaecat cupidatat non

شرکت پترو کاسپینlogin form