ورود به صفحه اصلی سایت  ارتباط با ما  بلاگ اطلاع رسانی شرکت پترو کاسپین  اخبار شرکت پترو کاسپین  دانشنامه اطلاعات عمومی شرکت پتروکاسپین   دانلود کاتالوگ پترو کاسپین   لیست قیمت محصولات پترو کاسپین   فرم استخدام در شرکت پترو کاسپین   درباره شرکت پترو کاسپین
English فارسی Türk العربية Russian Çin
تماس با ما
021-41805
88328842

برخورد جدی دولت با بنگاهداری بانک ها

bank2یک ماه و نیم پس از اظهارنظرهای رئیس جمهور در مورد نظام بانکی و تاکیدات بانک مرکزی برفروش اموال بانک ها دفاعیات بانک ها از عملکردشان آغاز شده است.
هفته گذشته میزان بنگاهداری بانک ها ۲۶ هزار میلیارد تومان اعلام شده بود. امروز نیز از سوی بانک مرکزی اعلام شده که بانک ها ۲۲۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بنگاه در اختیار دارند. بانک مرکزی اعلام کرده که بانک های کشور براساس برنامه زمان بندی شده باید اقدام به فروش بنگاه های خود کنند. حمید تهرانفر یکی از مدیران بانکی اعلام کرده که بانک های کشور در مهلت تعیین شده باید بنگاه های تحت اختیار خود را واگذار کنند. ولی گزارش او تایید می کند از ۳۴ بانک فعال در کشور تنها ۵ بانک اقدام به انتشار اسامی بنگاه های تحت اختیار خود کرده اند. به گفته معاون نظارتی معاون نظارتی بانک مرکزی بانک های باقیمانده هم فهرست بنگاه های خود را با ذکر تعداد شرکت ها، ارزش و نوع فعالیت و ذکر جزئیات اعلام کنند. محاسباتی که تهرانفر پرده از آنها برداشته نشان می دهد ارزش بنگاهداری بانک ها ۲۲۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است که ۴۹ درصد سرمایه های تحت اختیار بانک ها را تشکیل می دهد.
در همین حال جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می گوید یکی از بانک ها که سرمایه اولیه آن ۵ یا ۶ میلیارد تومان تومان است به اندازه ۱۴ هزار میلیارد تومان صرف بنگاه داری کرده است که نشان از عبور چشمگیر از سقف قانونی دارد.
در حال حاضر ۸ بانک دولتی و ۱۹ بانک خصوصی در ایران فعالند که مالک شرکت‌های بورسی و غیربورسی زیادی هستند که اطلاعات دقیقی از میزان سهام تحت تملک بانک‌ها اعلام نشده است.  بانک صادرات در اطلاعیه‌ای که از طریق سایت رسمی بورس تهران منتشر شد، اعلام کرد که قصد دارد بلوک ۱۰درصدی سهامش را در شرکت سرمایه‌گذاری غدیر بفروشد، به این ترتیب با فروش این میزان سهام بانک صادرات برای همیشه از ترکیب سهامداری شرکت سرمایه‌گذاری غدیر که در حال حاضر با ارزشی معادل ۳٫۸میلیارد دلار در ردیف ۶شرکت بزرگ بورس تهران است، خارج می‌شود. بانک صادرات در گذشته مالک اصلی سرمایه‌گذاری غدیر بود که در طول چند سال گذشته بخش عمده سهامش را در آن به سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) واگذار کرد. در حال حاضر شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی نیرو‌های مسلح به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بیش از ۷۵درصد از سهام سرمایه‌گذاری غدیر را در اختیار دارد. پیش بینی فعالان بازار سرمایه حاکی از آن است که ۱۰ درصد از سهام سرمایه‌گذاری غدیر که قرار است بانک صادرات آن را بفروشد، متقاضیان زیادی خواهد داشت. گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که مجموعه صندوق بازنشستگی نفت که در حال حاضر نزدیک به ۷ درصد از سهام غدیر را در اختیار دارد، مشتری این بلوک سهام است. همین بانک ها سالیانه تنها از اختلاف نرخ سود و تورم ۲۰ میلیارد تومان سود کسب می کنند. در حال حاضر گردش مالی ۸۰ درصد اقتصاد ایران در اختیار بانک های کشور است ولی دولت پس از بحران تامین تسهیلات برای واحدهای تولیدی تصمیم گرفته تا به هر روشی بانک های کشور را از عرصه بنگاهداری دور کند. همین بانک ها با پرداخت وام های بدون بازگشت یا ضمانت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی روی دست نظام مالی کشور گذاشته اند. نظام بانکی کشور در تمامی سال های پس از انقلاب به شدت نگران برخوردهای ناگهانی دولت ها بوده است. در همین حال سعید لیلاز در تحلیل رفتار بانک های کشور می گوید:« بزرگترین مشکلی که از ابتدای تاسیس نهاد بانک در ایران داشته ایم این است که حکومت ها همواره در ایران به بانک نظر تخطی گری داشته اند. به این مفهوم که منافع خود را در بانک ها می دیدند. به جای اینکه برخورد حاکمیتی با آن ها داشته باشند، به نهاد بانک به عنوان منبع درآمد نگرستیه اند. هم به عنوان منبع درآمد برای دولت و هم به عنوان منبع درآمد برای بخش خصوصی که درون حاکمیت دارای قدرت است. بنابراین نه در دوره پیش از انقلاب، موسسات مالی و پولی به طور مستقل دیده فعالیت می کردند و نه در دوره پس از انقلاب حتی یک موسسه مالی خصوصی واقعی که مستقل از دولت و حاکمیت باشد، فعال شده است. هم آن زمان و هم اکنون ارکان قدرت در تمام بانک های خصوصی و دولتی، تصرف داشته و دارند. تفاوت های اساسی در رویکرد حاکمیت به بانک ها اتفاق نیفتاده است.»
با وجود نظارت ها و تمرکز دولت برای مواجه با بنگاهداری بانک های کشور، همچنان روند فعالیت های خارج از عرف نظام مالی بانک ها ادامه دارد. طبق آخرین اطلاعاتی که از میزان دارایی بانک های کشور منتشر شده است، بانک ملت بیشترین دارایی را به خود اختصاص داده است و با ۷۱٫۶ هزار میلیارد تومان در مقام نخست ایستاده است. این در حالی است که بانک صادرات با ۵۹٫۷ و بانک تجارت با ۴۶٫۹ هزار میلیارد تومان در مقام های دوم و سوم جای گرفته اند. همچنین طبق آمارهای منتشر شده بانک سامان با ۴۲٫۳ هزار میلیارد تومان، بانک پارسیان با ۲۹٫۷ هزار میلیارد تومان، بانک پاسارگاد ۲۲٫۱ میلیارد تومان، بانک اقتصاد نوین ۱۴٫۸، بانک انصار ۷٫۹، بانک سینا ۶٫۷، بانک کارآفرین ۵ هزار میلیارد تومان، بانک سرمایه ۴٫۴، بانک گردشگری با ۳٫۳ میلیارد تومان و بانک دی با هزار میلیارد تومان و با کمترین میزان دارایی مقام آخر را به دست آورده اند.
دولت و بانک مرکزی تصمیم قطعی برای جلوگیری از بنگاهداری بانک ها دارند. حتی چندی قبل یکی از نهادهای کارفرمایی کشور نیز خواهان ورود نهادهای امنیتی برای نظارت بررفتار بانک ها شده بود. نیمه مهر تکلیف نهایی بنگاهداری بانک های کشور مشخص خواهد شد.

منبع خبر : سایت خبر آنلاین

 

تلفن: 8842 8832

فکس: 8862 8832

تالار گفتمان صنعتی

شرکت پترو کاسپین sign up form


Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur excepteur sint occaecat cupidatat non

شرکت پترو کاسپینlogin form